Nervy drásající hluk od sousedů

Je paradoxem dnešní doby, že osobní automobily nesmí svým hlukem překročit velmi přísnou hlukovou normu, ale například některé motocykly dokážou svým zvukem nejen člověka probudit ze spánku, ale dokonce i poškodit sluch, pokud byste se určitou dobu nacházeli blízko nich.
Jak se bránit hluku?
Pokud se dům – byt nachází blízko frekventované silnice, jako jedním z řešení se ukázala tepelná izolace na domě a výměna oken i dveří za tkzv. plastové. Tyto okna mají těsnění a osazení skel v pružném materiálu čímž dokonale tlumí hluk. Problém nastává pokud musíte často větrat, pak se hluku nevyhnete.
Dalším řešením je stěhování, ale ani to nezaručí že budete mít klid trvale, protože například sousedé se odstěhují a přijdou noví, agresivní, arogantní a jste zase tam, kde jste byli.

Sousedé dělají pekelný randál v noci
Vymezení doby nočního klidu je obecně vnímané v rozmezí od 22.00 hodin do 6.00 hodin následujícího dne. O svátkách a víkendech 22.00 hodin do 8.00 následujícího dne pokavad nespadá na pracovní den. A ten či oni, kteří v noci vytváří hluk tak, že jinému upírá právo na klidný spánek, se dopouští přestupku.

Problém je najít odvahu zavolat strážníky, aby sousedy napomenuli, či jim uštědřili mini pokutu a pak nést následky, pokud jsou sousedi agresivní a udělají nám ze života ještě větší peklo.
Zkusit uniknout na vesnici?

Vesnice a hluk
Vesnice svým hlukem připomínají spíš motocyklové závody, než místo vhodné k relaxaci a odpočinku. Po revoluci nastal na vesnicích kult kosení trávy křovinořezy a sekačkami. Dvoutaktní motory křovinořezů však příliš pohody nedovolí. Například čtyřtaktní motory Honda už jsou značně tišší a je to cesta jak z toho ven, opatřit si nářadí, které nenadělá tolik kraválu. Samozřejmě je to šance i pro výrobce a měli by se jí chopit. Také hlukové limity pro hobby nářadí by měly být přísnější,
protože různé kutilské nastroje, hoblíky, hoblovačky, pily, brusky dokážou nepříjemně tahat za uši a poslouchat tohle celý den pěkně pocuchá nervy natož, když máte takového souseda, který se tím živí.
Co s tím?
Na západ od našich hranic mají obce své vyhlášky, kdy je možno provozovat tuto “kočičí muziku”. Například jsou vyčleněny 4 dny pro hlučné aktivity a tři dny v týdnu pro odpočinek. Zajímavé je, že lidé tam tyto pravidla dodržují u nás se o disciplíně a kázni nedá hovořit.
Dále je dobré se sousedy vytvořit dohodu a řezat např. dříví na zimu ve stejný týden, trávu na zahradě ve stejný den v týdnu a pak nastolit klid zbraním.
Ostatní způsoby, jako stížnosti, pořádkové pokuty často spíš vedou k odvetným opatřením a ne k toužebně očekávanému tichu.

Pokud soused je podnikatel a obtěžuje hlukem?
Pokud je soused podnikatel a hygienik u Vás naměří hladinu hluku překračující povolených 40 decibelů, může podnikatel dostat pokutu v řádu milionů a při opakovaném porušování a desítek milionů korun.

This entry was posted in Ekonomika. Bookmark the permalink.

comments powered by Disqus
1,886 views