Ohradí se Evropa čínskou zdí?

Evropa prožívala období svého největšího rozkvětu v období renesance, pak postupně prvenství přebíraly Spojené státy americké.
Na nové “výsluní” se Evropa dostala, až po druhé světové válce, kdy především země, které dostaly pomoc od USA zažívaly hospodářský rozmach a růst.
Čína si udržovala prakticky po tisíciletí stejnou životní úroveň a stranila se okolnímu světu z důvodu pocitu, že svět jí “okrádá” o její vynálezy. Po převzetí moci komunisty v zemi rozhodně k žádnému ekonomickému zázraku nedošlo, ba naopak.
Jakmile došlo k rozpadu SSSR a jeho satelitů, čínské vedení zkusilo jeden trik a to přechod centrálně řízené ekonomiky na tržní hospodářství aniž by se vzdali moci.
Vždyť tržní hospodářství je tu od nepaměti, jen politický systém se střídá. Trh fungoval i za čínských císařů, za králů i faraonů.
Tento trik jim vyšel více než znamenitě. Čína téměř okamžitě začala zaplavovat celý svět levnými výrobky, které nepotřebují vyspělé technologie (oblečení, obuv).
Svět si znovu uvědomil, že v Číně má nesmírně pracovitou a levnou pracovní sílu a začalo se s postupným přesouváním výrobních kapacit do této země. Tím Čína začala stále více vyrábět a vyvážet technologicky náročnější produkty.
Svět stále věřil, že má vše pod kontrolou a Čína sama není schopna vyvinout ani vyrobit ty nejsložitější technologie, ale dnes již se z Číny ozývá sebevědomý hlas “Evropa ať zapomene, že je pupkem světa” a Evropa si to začíná uvědomovat. Jenže se chová, jako malé dítě, kterému berou hračku. Chce zavádět daně na čínské výrobky, které jí nejvíce nabourávají trh, například na solární panely. Přitom solárními panely státy EU řeší “Damoklův meč”, který jim visí na hlavou, aby zajistili dané procento energie z obnovitelných zdrojů (papírově mají instalováno X% energie z těchto zdrojů, jestli v té zemí téměř slunce nesvítí, to už je jiná věc, ale vlk je tím nasycen ).
Čínské firmy si prostě na direktivách EU velmi pomohly a mají dostatek prostředků na to, aby nyní mohly do EU prodávat zboží i pod cenou a tím postupně získávat stále větší ekonomický vliv na kontinentu, skupovat firmy a udělat si z Evropy levnou výrobní kapacitu.
EU se chce bránit zavedením daní, které by kritické výrobky ohrožující evropské firmy učinily obtížněji prodejnými.
Je to taková malá čínská zeď, ale problém je v tom, že Čína si zdí chránila vyvoz technologií, zatímco Evropa je již vyvezla a uzavření se světu by asi Evropu dorazilo.
Otázkou zůstává i to, jaké kroky by byla schopna Čína učinit, jako odvetu.

Co bude přinucena Evropa učinit, aby odolala čínskému tlaku?
Skoncovat s centralizmem, pokud věc prodáš a najde se někdo, kdo jí koupí, tak si vyráběj.
Přizpůsobit se a dělat věci tak, jako to dělá Čína, jednoduše, levně, chytře a peníze, které vydělá znovu investovat a ne vyházet za hlouposti.
Zamyslet se nad tím, zda dotace nekřiví trh. Pěstovalo by se tolik řepky bez dotací, nebo vzniklo by tolik solárních farem?
Jediným správným ukazatelem trhu je skutečná POPTÁVKA, ne deformovaná a uměle vytvořená.

This entry was posted in Ekonomika. Bookmark the permalink.

comments powered by Disqus
935 views