Příčiny řecké krize a zadlužování – jednoduché vysvětlení

 • Řecko nemělo přejít na měnu euro (státy, které platí eurem, jsou ekonomicky nesourodé)
  Je to jako bytový dům (více bytů), který obývají rodiny se značně rozdílnými příjmy. Zatímco bohaté rodiny chtějí do bytovky investovat ( nové rozvody plynu, elektřiny, vody, zateplení, solární panely), chudší rodiny na to nemají a bohatí to pak za ně buď zaplatí, nebo jim doporučí, aby si našli bydlení, které budou finančně zvládat. Řecko evidentně nestačí ekonomikám “německého typu”.
  Se států, které platí eurem je nejvíce brzděno Německo, naopak nejvíce “nestíhá” právě Řecko.
 • Řecko nemůže devalvovat – snížit hodnotu své měny, protože vlastní měnu nemá.
  Jistě jste byli někdy na tržišti a tam jste viděli, že u různých stánků jsou u stejného zboží odlišné ceny. Je to dáno tím, že obchodník se musí přizpůsobit zájmu kupujících. Pokud nikdo u něj nekupuje, tak obvykle sníží cenu produktu (devalvuje) na takovou hodnotu, která vyvolá zájem u kupujících o jeho zboží. Prodejce, který má nařízeno, že nesmí devalvovat – snížit cenu výrobku, mnohdy nic neprodá a bez příjmů si musí půjčovat na živobytí.
 • Německo zatím Řecku půjčuje a platí jeho zadlužování, ale to nelze dělat do nekonečna.
  Německo je nejsilnější ekonomika Eurozóny. Také jej omezuje euro, Německo potřebuje naopak revalvaci, požadovat víc za svou poctivou práci, mít větší zisky, které by mohlo rozumně investovat,a ne platit cizí dluhy.
This entry was posted in Ekonomika. Bookmark the permalink.

comments powered by Disqus
704 views